9 Haziran 2013 Pazar

Sınıf öğretmeninin özellikleri

                        Bu sorunun cevabı hep arandığı gibi güncellenen bir konu olduğundan cevabı da yok aslında.Belki geçiçi  cevaplar bulabiliriz.
                        Öğrencilere için örnek bir karakter olması gereken sınıf öğretmeni,öğrencisinin gözünde ''Öğretmenim her şeyi bilir.'' olduğundan,her zaman güncel kalmalıdır.Öğrencilerini ve mesleğini çok sevmeli.
Öğrencilerin seviyelerine inebilmeli ve önyargısız olmalı... Bu listeye devam etmeden önce biraz da öğretmenlerin ne istediğine bakmak gerekir. Kalabalık sınıfların azaltılması, daha fazla saygı görmek, velilerden daha fazla anlayış ilk sırayı alan beklentiler. Yetiştirilmesi gereken müfredat, mevzuatın takip edilmesi, hizmetiçi kursların verimliliğinin artırılması şeklinde devam edebiliriz.
                          Zaman zaman öğretmenin de bir insan olduğu,ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği gibi konular gözardı edilse de öğretmen ideallerinden vazgeçemez.Sabır iyi bir öğretmen ise sabırlı bir öğretmen mesleğinde zirve yapar. Ders dışında öğrencileri ile ilgilenir,öğrencilerini tanır.Öğrencileri ile konuşurken öğrencisinin özelliklerini dikkate alır. Dış görünüşüne önem verir, genel itibari ile güleryüzlüdür. Bu nedenle şahsi hayatındaki olayları, sınıfa taşıma gibi bir lüksü yoktur öğretmenin.
                         Derslerine günlük hayattan örnekler vererek öğrenmeyi kalıcı hale getirebilir. En büyük özelliklerinden biri öğrenmeyi sevdirmesidir.Güven insanı olmalıdır. Öğrenciler hata yaptıklarında da mutlu olduklarında da onunla paylaşabilmelidir. Tutarlı davranışlar sergiler.Her senebaşı kendini bir önceki seneye göre değerlendirerek,daha iyiyi hedefler.
     Sınıf öğretmenleri için çerçeveyi biraz daha daraltalım.Sadece bir sınıfın dersine girmenin avantajlı yönlerini,öğretmen olmanın getirdiği sorumluluklarla birleştirelim.Belki daha kolay çıkış yolu buluruz.
*Öğrencilerin daha fazla dersine girdiğimiz için onları çok iyi tanımak mümkün.Bu öğrencinin sorunlarına kişiye özel çözüm sunmamızı sağlar.
*İnternet döküman noktasında bize sayısız birçok seçenek sunuyor.Özellikle Eğitimhane'yi bu nokta da takdirle yad etmeden geçemem.Bunları öğrencinin seviyesine uygun hale getirip öğrencilerimize sunmak,onları ve bizi güncel kılar.
*Öğrencilere yapabilecekleri sorumluluklar verin.
*Başarabilmelerine imkan sunun,destekleyin.
*En önemlisi de kendi sınıf öğretmeninizi hatırlayın ve nasıl hatırlanacağınızı düşünün.
Kısacası,her sınıf özel olduğu gibi çözümlerde sınıf öğretmenine özeldir.

(İnci makaleler devam edecek.)

Hiç yorum yok:

Etiketler

inci makaleler öğretmen eğitim makaleleri ödev Finlandiya modeli ders eğitimhane internet kitap okuma mp3 reklam sağlık veli toplantısı ödev yapma ödevlerin zorluk dercesi öğrenci 'Bir ulusu yönetmek .Eğitimin tanımında 19 Mayıs kutlamalarına 25.kare 25th shot 4 + 4 + 4 40 dk 5 yıl çalışan sınıf öğretmenlerinin şahitliği kabul Amerika Anket siteleri Anket sitelerinin olduğu kitabı satın alın! Anlık ruh değişimlerim Anne-Babanın kişiliğe Katkısı Apple Arama motorlarının B.Franklin'in Bloga Nasıl Yayın Eklenir Blogger Nasıl kullanılır Blogger Nedir Blogla Para Kazanılır Mı Cenap Şehabettin Cerrahi Competitive Derste İzin Verme Dönüt Finland Education Model-1 Finland Education Model-2 Finlandiya modeli nedir Flash Gelenek-görenek Google Adsense nedir Hatay kahvaltı Hatay mutfağı Hayat Planlama Merkezi Homework Hz.Nuh Kanuni Sultan Süleyman Kilo verme Kişisel bakımı Koruyucu Tutum Küflü çökelek Mustafa Kemal Atatürk Müfredat Neden uçamıyoruz? OECD Okul öncesi Olmaya devlet cihânda P.Clement PTC nedir? Pazartesi sendromu nedir? Read Reddedici Tutum Sağlıklı Sağlıklı Bir Öğretmen Olmak İçin Sağlıklı tutum Scam nedir? Sitenizin sıralamasını yükseltmek Sınıf kurallarınız Tatil Tekrar Ödevleri Teneffüste Neler Yapılabilir? Velilerin görüşleri Weebly Şaşırtıcı Derecede Kolay Yeryüzündeki alimler Yunus Emre Zamanı Nasıl Kullanmalıyız? adrenalin adsense alışkanlık animations anne anne-baba modellerine ayna baba based on a training beyin biberli ekmek cahil class control-track davranış panosu dialog digital audio dijital diyetlerine dört çocuğu eğitmekten daha kolaydır dünyayı yönetmek education educator educators elementary school enerji ev future google gökteki yıldızlar gibidir. gül güncel güvercin hard drive data recovery cost hızlı okuma idareci inanarak internet sitesi yapma sitesi iyi iyi bir anne-baba iyi bir yönetici karakter karar karne kopya kükremek legacy logo merak meslek motive nadas niyet non-life okuma orjinal etkinlikler oyun oynamadığı para kazanmanın kolay yollarından pazartesi sendromu politely problematic students professional school children ses sessizlik seyehat sorumluluk bilincini kazandırmasını sound system stresinden students takipçi tavsiye teacher teacher-parents cooperation toprak uyku uyku düzensizliğinin veli warnings of yansıma yaz tatili yedi yaş zirve Özgüven Öğretmenlik mesleğini benimse Üstün dökmen çare çiftçi çözüm ödüllendirme örf-adet örnek veli toplantıları indir özel eğitim öğretmenliği özellik öğrenci modeli öğrenme güçlüğü İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü?